Léky

Řada léků může ovlivňovat počet spermií a libido u muže: patří sem i některá běžná léčiva, používaná k léčbě vysokého tlaku nebo žaludeční vředové choroby.

V podstatě jen poměrně málo známo o vlivu některých obecně užívaných léků na plodnost. Až do nedávné doby nebyl tento vliv při uvádění nových léků na trh zkoumán. Zhoršená kvalita ejakulátu se u léků zjišťovala náhodně. Například sulfasalazin, užívaný k léčbě střevních zánětů, může drasticky snížit kvalitu spermatu. Při podávání po omezenou dobu je tento efekt vratný, ale při dlouhodobém podávání může být zárodečná tkáň varlat poškozena trvale. 
Anabolické steroidy, někdy zneužívané atlety nebo kulturisty mají mohutný dopad na reprodukční funkce, způsobují azoospermii nebo oligospermii.

Velká řada cytotoxických léků, které se podávají v léčbě nádorů nebo autoimunních onemocnění, má velký potenciál poškodit tvorbu spermií. Tyto látky zabíjejí ty buňky, které se v organismu rychle dělí; to jsou buňky nádorové, ale bohužel i buňky kostní dřeně, střevní sliznice a také buňky semenotvorných kanálků. Ve vaječnících na rozdíl od varlat již buněčné dělení neprobíhá, proto efekt těchto léků postihuje mnohem více muže než ženy.

O vlivu všech předepisovaných i volně prodejných léků na reprodukční funkce je dobré se poradit se svým lékařem.