Tělesné vyšetření

Celkové tělesné vyšetření je nedílnou součástí kompletního vyšetření mužské fertility. V jeho rámci se zaměřujeme především na:

  • tvar penisu, lokalizace zevního ústí močové trubice;
  • přítomnost varlat, jejich velikost a konzistenci;
  • přítomnost a konzistenci chámovodů a nadvarlat;
  • přítomnost varikokély;
  • druhotné pohlavní znaky (tělesný habitus, distribuce ochlupení, gynekomastie);
  • vyšetření konečníkem.

Vyšetřením odhalujeme poruchy související s neplodností. Poruchy druhotných pohlavních znaků mohou naznačovat vrozenou hormonální nemoc, např. eunuchoidní vzhled spojený s Klinefelterovým syndromem. Nedostatek vlasů na spáncích a jemné vrásky v obličeji mohou být důsledkem vrozené nedostatečnosti androgenů. Zvětšení prsu je typické pro nerovnováhu mezi estrogeny a androgeny nebo nadbytek prolaktinu. Situs inversus se vyskytuje u Kartagenerova syndromu, který je spojený s poruchou řasinek v plicích a s nepohyblivostí spermií.

Zvláštní pozornost věnujeme vyšetření genitálií. U penisu zjišťujeme přítomnost vrozených defektů či výrazného zakřivení. Oba tyto problémy mohou narušovat správnou emisi ejakulátu do blízkosti děložního hrdla. Vyšetřujeme velikost, tvar a konzistenci varlat. Velikost určujeme pomocí měřítka, orchidometru nebo sonografického vyšetření. Normální mužské varle měří asi 4×3 cm a má objem vyšší než 20 ml. Důkladným vyšetřením ověřujeme přítomnost hlavy, těla a ocasu nadvarlete. Zatvrdnutí nebo cystické rozšíření nadvarlat naznačují možnost jejich neprůchodnosti. Spermatokéla a cysta nadvarlete nejsou spojeny s poruchami transportu v nadvarleti. Ověřujeme konzistenci a kontinuitu chámovodu. K vyloučení varikokély vyšetřujeme semenné provazce. Malé varikokély (I. stupeň) jsou hmatné pouze při Valsalvově manévru. Středně velké varikokély (II. stupeň) jsou u pacienta hmatné vestoje a velké (III. stupeň) jsou nejen hmatné vestoje, ale i viditelné přes pokožku šourku. Asymetrie semenných provazců, která se zvýrazní Valsalvovým manévrem, naznačuje přítomnost varikokély. Zbytnění a asymetrie semenných provazců přervávající i v poloze vleže naznačuje možnost přítomnosti lipomu v semenném provazci či útlak expanzí v retroperitoneu.

Digitální rektální vyšetření odhaluje afekce prostaty a semenných váčků. Prostata je dobře dosažitelná přes stěnu konečníku, kdy lékař může posoudit její velikost, tvar, ohraničení a konzistenci. Prostata má být velikosti kaštanu, symetrická se žlábkem uprostřed, hladká, elastická, ohraničená proti okolí, nebolestivá. Semenné váčky nejsou za normálních okolností hmatné.